Instrukcja dla uprawy Korzenia Światła Tekst: Ralf Rößner
Uprawa w skrzyniach: Szerokość 40 cm, długość dowolna, wys. 100 cm. Ścianki boczne można zmontować z nieoheblowanych desek modrzewiowych lub innych iglastych (grubość: 2,4 cm). Najbardziej sensowne jest wcześniejsze montowanie skrzyni, przy czym obie ściany boczne powinny być dwuczęściowe. Część górna (20 cm w pionie) oraz część dolna (80 cm w pionie) mają być tak zamontowane, żeby móc je wyjąć. Wtedy w czasie zbiorów można najpierw usuwać ziemię z górnego obramowania na jedną stronę, a potem - przy zdejmowaniu dolnej bocznej ściany z drugiej strony - łatwo wyciągać korzenie. Dzięki temu ziemia nie miesza się nam z piaskiem. Skrzynię w 80% napełniamy piaskiem rzecznym o gradacji ziarna piasku: 0,2 . Pozostałe 20% napełniamy kompostową ziemią. Między piaskiem a ziemią dajemy 5 cm słomy, żeby się piasek nie mieszał z ziemią!
Nad skrzynią zbudujemy wsporniki z bambusowych lub drewnianych drążków, na których roślina będzie się zaczepiać, gdyż jest to pnącze. Pomiędzy drążkami zawieszamy sznurki. Konstrukcja powinna być stabilna, gdyż roślina ma dużo liści i dorasta co najmniej do 3 m. Zalecamy postawić wsporniki niezależnie od samej skrzyni, tak żeby nie trzeba było ich rozmontowywać oraz żeby nie przeszkadzały podczas zbiorów. (przy rozmnóżkach wystarczy wysokość skrzyni 50 cm, czyli 20 cm ziemi i 30 cm pisaku).
Uprawa w rowie: Wykopujemy rów głęboki na 80 cm, szeroki na 50 cm i dowolnie długi. Rów wypełniamy piaskiem rzecznym (gradacja ziarna piasku: 0,2). Nad rowem montujemy obramowanie z desek wysokie na 20 cm, to znaczy postępujemy tutaj tak, jak zwykle postępuje się przy uprawach rowowych. Ważne jest, żeby na piasku leżała jeszcze warstwa luźnej słomy. Ten rodzaj uprawy daje dobrą jakość tylko w regionach z ciężką glebą i bardzo dobrej jakości piasku rzecznego.
Sadzenie: Rozmnóżki, korzenie roczne (rozmnóżki, które już w ubiegłym roku były w ziemi), lub kawałki korzeni (30 do 70 gramów), kładziemy POZIOMO na górną część, czyli na próchniczą ziemię,i cienką warstwą ziemi pokryjemy. Po około 10 dniach na korzeniach zaczną wyrastać delikatne włoski. Ostrożnie podlewać, gdyż nie wolno dopuścić ani do ich wysuszenia, ani do ich przemoczenia. Uwaga na mrozy! Jeżeli sadzimy w lutym do doniczek, to muszą być w pomieszczeniu o co najmniej 10 stopni Celsiusza. Podlewamy regularnie. A na początek maja przesadzamy na pole.
Odległości między sadzonkami: Warstwa ziemi kompostowej musi być wysoka na 25-30 cm. Umieszczamy w niej poziomo sadzonki w dwóch rzędach, w odstępach 20-centymetrowych.Trzeba zwracać uwagę na to, żeby nigdy nie było więcej niż 10 cm kompostowej ziemi między sadzonkami a piaskiem.
Miejsce uprawy:Powinno być dobrze chronione przed silnymi wiatrami.Jeśli najpierw podpędzimy ją w szklarni, to przy późniejszym sadzeniu pod odkrytym niebem trzeba uważać na jej powolną aklimatyzację. Młodziutkie listki bardzo szybko mogą się zaparzyć pod wpływem silnego słońca.
Nawożenie: Stosujemy dojrzały, biodynamicznie przygotowany kompost. Dobrze się sprawdzi gnojówka pokrzywowa lub tak zwana chwastówka. Począwszy od świętego Jana nawozimy co 14 dni.
Zbiory: zaczynamy w momencie, gdy wszystko zwiędło, a pędy dają się już łatwo oddzielić od korzenia. Korzenie w tym okresie są bardzo wrażliwe, więc musimy postępować przy zbiorach bardzo ostrożnie. Zbiór odbywa się od października do grudnia. Korzenie są wrażliwe na mróz. Aby można było rozpocząć zbiory, należy wcześniej usunąć wsporniki. Najpierw rozmontowujemy górną część ścianki bocznej i usuwamy górną warstwę ziemi, tak aby później móc wyjąć korzenie. Następnie całkowicie rozmontowujemy drugą stronę skrzyni i już możemy zaczynać zbiory.
Na tydzień przed zbiorem przestajemy podlewać. Dzięki temu piasek łatwiej daje się oddzielać od korzeni i korzenie są mniej narażone na obrażenia. Korzenie ostrożnie umieszczamy w skrzyniach, ponieważ są one jeszcze delikatne i łamliwe. Wzmocnią się i uodpornią dopiero po 2- 3 dniach na powietrzu i w świetle. Przechowywanie korzeni w piwnicach ze średnią temperaturą od +4 do +10 stopni C, i z wilgotnością od 60 do 70 %. Nie sprawdza się przechowalnia wyposażona w elektryczny system chłodzenia, ponieważ korzenie nie powinny wejść w kontakt z polem elektromagnetycznym. Natomiast w zwykłej piwnicy możemy je bez problemu przechować aż do maja/czerwca następnego roku.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Krótkie informacje o Korzeniu Światła
Korzeń Światła/Dioscorea batatas/po chińsku Shan Yao - pierwotnie pochodzi z Północnych Chin, gdzie jest zastosowany w tradycyjnej chińskiej medycynie.
Jest
środkiem odmładzającym! To oznacza wzmacnianie sił życiowych człowieka. Kiedyś ten proces się odbywał przede wszystkim poprzez przyjmowanie energii światła i słońca przez skórę.
Korzeń Światła magazynuje tę energię w swoim
korzeniu. Człowiek dziś przeważnie przebywa w zamkniętych pomieszczeniach, otoczony techniką. Ciężko mu przyjąć bezpośrednio energię, eter światła przez skórę. Siły życiowe są osłabione, człowiek
szybciej choruje.
Od początku 90-tych lat uprawiony jest także w Środkowej Europie, pod specjalnymi warunkami, m.i. też u nas w Bolkowie.
Korzeń Światła
zawiera substancje śluzowate, enzymy, aminokwasy, saponiny, alantoina, substancje hormonotwórcze, pierwiastki śladowe (40!), witaminy B1,
B2
Stosowanie: choroby metaboliczne, anemia, białaczka, zaburzenia pracy żołądka/śledziony/nerek/płuc/ nadnerczy/hormonów, nerwowość, problemy seksualne mężczyzn
Odbudowanie sił życiowych
Witalność
Uwaga!
W internecie są różne informacje. Nie chodzi o to, że chcemy być tymi jedynymi, którzy posiadają Alpha i Omega, ALE Korzeń Światła to DIOSCOREA BATATAS i nic innego. Widziałam film o "Korzeniu Światła" od Inez Broj, ale ona mówi o Rx Dioscoreae Oppositae, roślinie o smaku słodkim. TO NIE JEST KORZEŃ ŚWIATŁA! Nazwa Korzeń Światła jest naszym tłumaczeniem OCHRONIONEJ w Niemczech nazwy LICHTWURZEL.
Uwaga!
My nie sprzedajemy Korzenia Światła. Naszą misją jest rozpowszechnianie wiedzy o Korzeniu Światła.
Więcej informacji o Korzeniu Światła